Compilations

Books

Ernie Althoff - Premier instrument maker from Melbourne.

Beth Anderson - US composer,pianist, and text/sound music pioneer.

Todd Anderson-Kunert Melbourne sound artist.

Jorge Antunes - Brazillian 1970s electronic music composer.

Automating - One half of Y35.3 using industrial noise and samples.

Ellen Band - US composer and sound artist.

David Behrman - Austrian-born, US composer and pioneer of computer music with interactive applications.

Biffplex - Brisbane ambient drone duo.

Big City Orchestra - US art/anti-art group.

Bite The Capsicum - Gourmet noise from Melbourne, or maybe Japan?

Bokor/Zac Keiller - Dark ambient soundscapes from Melbourne

Ross Bolleter - Australian composer best known for performing on ruined pianos

BP$$CH - Brisbane electronica with a touch of humour

Jonas Braasch - German saxophonist and sound artist.

Chris Brown - US composer, pianist and electronic musician.

Warren Burt - US microtonal/computer music composer resident in Australia since the 1970s

Arthur Cantrill - Melbourne film maker and soundtrack composer

The Carrier Band - US improv trio featuring Pauline Oliveros

Tim Catlin - Melbourne extended guitarist and instrument builder.

Mary Ellen Childs - US composer and multimedia artist.

Cohen/Finkelman/Gersh - US improv trio featuring percussion, guitar and Buchla synth.

Rod Cooper - Melbourne instrument maker and sound artist.

Philip Corner - US composer, pianist, and founding Fluxus member.

Anla Courtis - Argentian guitarist, musique concrete artist and founding member of Reynols.

Crank Sturgeon - Noise from the USA.

Crawling With Tarts - US group featuring Michael Gendreau

Dark Passenger - Cinematic guitar drones from Melbourne's Zac Keiller

Decibel - Perth new music ensemble led by Cat Hope, focussing on the integration of acoustic and electronic instruments.

Jim Denley - Improvisor with wind instruments from Sydney

Deep Listening Band - Trio founded by Pauline Oliveros specialising in recording/perfroming in deeply resonant spaces.

Diaspora - Dark ambient perfection from Brisbane

Nick Didkovsky - US computer music composer and guitarist.

Dotabata - Melbourne noise

David Dunn - US composer, sound artist, and Partch acolyte.

Jack Ellitt - Recently-discovered proto-electronic music visionary

Em Vecue Aquieu - Melbourne cinematic ambient project.

Evidence US duo of Stephan Moore and Scott Smallwood

Shane Fahey - Member of Scattered Order and The Makers of the Dead Travel Fast, working with analogue synthesisers

Fast Forward - US composer working with percussion and music theatre.

The Feeder - Electronic noise from Melbourne.

Flew Creeking - Duo of Joe Musgrove and Michael Norris with ocassional guests

FTRG - Melbourne harsh noise with contact mics and cassette tapes.

Ellen Fullman - US composer and instrument builder.

Kenneth Gaburo - Influential US experimental composer

Malcolm Goldstein - US violinist and improviser.

Great Waitress - Free improv trio of Laura Altmann, Monika Brooks and Magda Mayas.

Clinton Green (Undecisive God) - Melbourne experimental project taking in turntables, percussion, guitars and field recordings.

Green Beret - Melbourne trio consisting of Arek Gulbenkoglu, Henry Krips and Justin Fuller

Will Guthrie - Expat Melbourne percussionist now residing in France.

Camilla Hannan - Melbourne sound artist working with field recordings.

Fritz Hauser - Swiss percussionist and composer.

Hectic Head - Adelaide lofi electronica with eerie folk interludes.

Helium Clench - Melbourne prepared guitar/strings duo of Dave Brown and Tim Catlin

Hi-God People - Melbourne improvisational band featuring Greg Wadley and Julian Williams of The Solids

Lloyd Honeybrook - Melbourne-based saxophonist.

Infinite Decimals - Melbourne minimalist improv group.

interface - US improv group with Pauline Oliveros.

Isomer - Adelaide dark ambient artist, David Tonkin

Tom Johnson - US minimalist composer who incorporates mathematical theory into compositional structures.

Justice Yeldham - Sydney's Lucas Abela blows and chews on glass amplified through various effects.

Kalimayat - Indonesian ex-pat now producing noise in Sydney.

KAOS - Very silly noise from Melbourne

Kettle - Brisbane sound artist

Kiva - Experimental improvisation trio from the 1980s, featuring Keith Humble

Leo Kupper - Belgian electro acoustic pioneer.

Richard Lainhart - US electronic music composer and performer.

Mary Jane Leach - US tape music composer.

Alan Licht - US experimental guitarist and sound artist.

Rune Lindblad - Swedish electronic music pioneer.

Annea Lockwood - New Zealand-born, US-based composer and sound artist.

Logos Duo - Belgian experimental instruments group.

Francisco Lopez - Spanish master of near silence and field recordings.

Jay-Dea Lopez - Australian sound artist responding to the Australian natural environment.

Tristan Louth-RobinsSound artist working with field recordings of hte natural world.

Jackson Mac Low - US composer, poet and performance artist

Robert McDougall - Melbourne electroacoustic composer

Machinefabriek - Prolific Dutch sound artist.

M.A.N.K. - Harsh electronics from Casey of Ebola Disco.

Chris Mann - Compositional linguist from Melbourne, now residing in New York.

Ross Manning - Brisbane sound artist and instrument builder who has also performed in Sky Needle and Faber Castell.

Al Margolis/If, Bwana - US experimental composer and sound artist.

Mitre - Guitar drones from the USA.

Gen Ken Montgomery - US sound artist

Montreal Sound Matter - Canadian composer collective.

Nete - Melbourne gothic industrial band featuring Clinton Green of Undecisive God

Mani Neumeier - Drummer/improvisor from prog rock legends, Guru Guru.

New Circle Five - Acoustic improv group featuring Pauline Oliveros.

New Waver - Melbourne loss rock. Humourous and depressing

NMA Series of releases accompanying magazine from 1982-92 documenting experimental music in Australia.

Jerome Noetinger - French Revox virtuosso and Metamkine impressario.

Omnid - Table top guitar and electronics.

Matthew O'Shannesy & Eamon Sprod - Obscure sounds from Melbourne

Pauline Oliveros - US composer, electronic music pioneer and founder of Deep Listening.

Matthew Ostrowski - Former WFMU DJ, now residing in The Netherlands, working in electronic and computer music.

Hans Otte - German composer and pianist.

Robert Paredes - American composer and musician active in Australia during the 1980s.

Paul Kidney Experience - Melbourne psycedelic improv noise collective, convened by ex-Southern Fried Kidneys frontman.

Sam Pettigrew - Extended double bass from Sydney.

Pimmon - Sydney electronica

r.domain - Adelaide ambient guitar and field recordings.

Radio Ca Ca - Found sound/collage.

Dana Reason - Canadian pianist and composer.

Rectoplasm - Instrumentals from lost worlds.

Roger Reynolds - US composer working in electronic music and improvisation.

R.I.P. Hayman - US composer and music writer.

Matt Rogalsky - Canadian electronic music composer and improviser.

Neil B. Rolnick - US computer music pioneer and composer.

Jon Rose - Australian violin innovator and sound artist

David Rosenboom - US composer creating computer inferfaces for the human brain and nervous system.

James Rushford & Joe Talia - Melbourne electro-acoustic duo.

Robert Rutman - German-born instrument maker who migrated to the US and created a variety of steel instruments.

Catherine Schieve - American-born/Australia-residing composer and performer.

Michael J. Schumacher - US sound artist working with multi-channel installations.

Scissor - Self-made analogue synth sounds from Queensland

Screwtape - Long time Melbourne dark noise artist.

The Scroungers - Melbourne home-recorded punk.

Scott Sinclair - Brisbane sound artist now resident in Europe.

Scott Smallwood - US sound artist

Snawklor - Melbourne group ranging from microsound to krautrock.

Solids - Melbourne noise rock jams featuring Greg Wadley and Julian Williams of Hi-God People

Stelarc - Performance artist examining the boundaries between body and technology.

Val Stephen - One of Australia's first pioneers of electronic music.

Tangerine Nightmare - Analogue synth drone/noise.

Third I - Serbian processed field recordings and electronica.

Timeless Pulse - Improv ensemble featuring Pauline Oliveros.

Trigger - US improv trio using low-register instruments.

Undecisive God (Clinton Green) - Melbourne experimental project taking in turntables, percussion, guitars and field recordings.

The Unnameable - Melbourne sound tribute to the writings of H.P. Lovecraft by Clinton Green of Undecisive God and Andrew McIntosh of Screwtape

Lois V. Vierk - US minimalist composer.

Vocabularinist - Sydney experimental band exploring numerous genres.

Von Einem - Harsh noise from Melbourne's Mark Groves of Dick Threats

Dmitri Voudiris - South African composer working with electronics and human movement interraction.

David Watson - New Zealand guitarist/bagpipist.

Felix Werder - One of Australia's most important 20th Century avant garde composers

Simon Wickham-Smith - British experimental computer peformer.

Brian Wilson - US improv percussionist.

W.I.T. - Deftly-crafted static and white noise from regional Victoria

XV Parowek - Noise from Poland.

Y35.3 - Power electronics from Melbourne.

Zanana - US electro-acoustic chamber music duo.

Peter Zummo - US extended trombonist.